Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Judecare cerere uzucapiune – codul civil vechi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Judecare cerere uzucapiune – codul civil vechi sau nou?

O cerere privind constatarea dreptului de proprietate prin uzucapiune de 10 pana la 20 ani, depusa acum, dar care se refera la o perioada de posesie din 1997 pana in prezent, va fi judecata dupa prevederile vechiului cod civil (art. 1895 – 1902) sau ale noului cod (art. 930 - 934)?
Judecarea se face dupa vechiul cod civil. Art.82 legea 71/2011 pentru punerea in aplicare a legii 287/2009 respectiv noul cod civil, reglementeaza:

Art. 82
Dispozitiile art. 930 – 934 din Codul civil referitoare la uzucapiunea imobiliara se aplica numai in cazurile in care posesia a inceput dupa data intrarii in vigoare a acestuia. Pentru cazurile in care posesia a inceput inainte de aceasta data, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la uzucapiune, in vigoare la data inceperii posesiei. Pentru imobilele pentru care, la data inceperii posesiei, nu erau deschise carti funciare, raman aplicabile dispozitiile in materie de uzucapiune din Codul civil din 1864.

Nu ati incercat procedura administrativa?Aveti rol fiscal si agricol?
Va rog daca puteti sa ma lamuriti in cateva cuvinte in ce consta procedura administrativa?
Am rol fiscal si agricol.