Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecare din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecare din tara

Eu sunt divortata, fetita, in varsta de 6 ani este prins sentinta de divort, in ingrijirea mea. In sentinta nu este stipulat programul de vizitare, intrucat, ne-am inteles cu fostul meu sot ca o poate vizita cand doreste. Acum a intervenit ceva, eu ma recasatoresc, dar ma voi stabili in alta tara, unde lucreaza viitoeul meu sot. As dori sa stiu daca tatal copilului poate face ceva legal, care sa impiedice plecarea mea cu fetita din tara pe o perioada nedeterminata.
Daca ti-a dat procura pentru iesirea cu copilul din tara, atunci nu prea poate face nimic sa te impiedice sa te stabilesti in alta tara, cu noul tau sot si cu copilul.
Nu uita sa iti pui copilul pe pasaport si sa iei o procura permanenta.

Alberto Kurtyan

Data post: Joi, 27 Noiembrie 2008, 23:17

REvin cu o precizare.
Daca ai copilul incredintat prin hotarire judecatoreasca, nu iti trebuie procura.

Alberto Kurtyan
Cornel Vasile, Consilier juridic
REvin cu o precizare.
Daca ai copilul incredintat prin hotarire judecatoreasca, nu iti trebuie procura.

Alberto Kurtyan
mai am o intrebare, fetita are pasaport personal, trebuie neaparat sa o trec in pasaportul meu?
Daca are pasaport personal atunci nu mai ai nevoie sa o treci pe pasaportul tau.
Nu uita inainte sa pleci in strainatate sa suni la aeroport/punct de frontiera si sa intrebi ce acte cer pentru minor.
La frontiera se schimba destul de des regulile.

Alberto Kurtyan
Cornel Vasile, Consilier juridic
sorif a scris:

Eu sunt divortata, fetita, in varsta de 6 ani este prins sentinta de divort, in ingrijirea mea. In sentinta nu este stipulat programul de vizitare, intrucat, ne-am inteles cu fostul meu sot ca o poate vizita cand doreste. Acum a intervenit ceva, eu ma recasatoresc, dar ma voi stabili in alta tara, unde lucreaza viitoeul meu sot. As dori sa stiu daca tatal copilului poate face ceva legal, care sa impiedice plecarea mea cu fetita din tara pe o perioada nedeterminata.

Ar putea sa solicite instantei un program de vizita .... la frontiera vi se permite iesirea din tara cu copilul fara a avea nevoie de acordul tatalui, numai daca aveti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care vi s-a incredintat copilul minor.
La iesirea din tara prezentati aceasta hotarare judecatoreasca.