Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PRIMA CASA 4
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PRIMA CASA 4

Buna ziua!
As vrea dc se poate sa ma lamuriti intr o chestiune....maine semnez Contract Vanzare-Cumparare prin programul Prima Casa!Proprietarul cere drept de habitatie 1 luna de zile...intreabarea mea este...poate sa treaca aceasta clauza in contract si in extrasul de carte funciara?ii permite banca si fondul(doar ei sunt proprietari pana la achitarea creditului de catre mine)?pot sa locuiesc si eu impreuna cu proprietarul in acea luna de habitatie?
Va multumesc frumos
Nu poate accepta nici banca si nici fondul de garantare.Se instituie rang prioritar pt banca la OCPI 50% si pt fond 50%.Abitatia viagera nu se poate folosi decat la plata cash.Si acolo ...atentie...se poate anula contractul de vanzare cumparare. Abitatia viagera o recomand doar de la bunici la nepoti sau de la parinti la copii.
Cand se achizitioneaza un credit ipotecar, nu se accepta nici cu preluare datorii asociatie...
Daca imobilul care face obiectul contractului de vanzare cumparare este ipotecat, dar nu se afla in executare silita, se poate cumpara cu acordul bancii care are ipoteca rang 1