avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... redeschidere dosar. am nevoie de niste sfaturi va rog ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

redeschidere dosar. am nevoie de niste sfaturi va rog frumos!!

buna ziua.

o decizie penala ramasa doar definitiva dar nu si irevocabila pronuntata in 2004 de tribunalul constanta mai poate fi atacata ?

daca nu e posibil acest lucru, atunci exista o alta cale de redeschidere a procesului ? spre exemplu sa fac plangere penala impotriva martorilor pentru marturie mincinoasa si daca rezultatul este in favoarea mea sa cer revizuirea dosarului ?

trebuie neaparat sa stiu, va multumesc !!
Cel mai recent răspuns: ContSters54906 , utilizator 12:21, 28 Noiembrie 2008
Poti cere o revizuire, un recurs in anulare.
Dar ai nevoie de probe beton.
Daca in urma cercetarilor rezulta ca martorii au mintit, intr-adevar, poti rasturna o sentinta.

Dar mai intii obtine probele.
Pentru detalii, trebuie sa explici in amanunt speta: cine pe cine a dat in judecata, care a fost infractiunea, cine a mintit, etc.

Alberto Kurtyan
Ultima modificare: Vineri, 28 Noiembrie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dupa condamnarea martorilor prin hot def aveti deschisa calea Revizuirii unde in baza acestor motive de marturie mincinoasa este admisibila !
claudlu2 a scris:

buna ziua.

o decizie penala ramasa doar definitiva dar nu si irevocabila pronuntata in 2004 de tribunalul constanta mai poate fi atacata ?

daca nu e posibil acest lucru, atunci exista o alta cale de redeschidere a procesului ? spre exemplu sa fac plangere penala impotriva martorilor pentru marturie mincinoasa si daca rezultatul este in favoarea mea sa cer revizuirea dosarului ?


trebuie neaparat sa stiu, va multumesc !!


@claudiu2 In materie penala hotararile judecatoresti nu sunt irevocabile, ci doar definitive. In rest, urmeaza sfaturile colegilor mei si studiaza cu atentie prevederile art. 393-408 C.pr.pen. Succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Latura civila handsu handsu Cu privire la latura civila a unei hotarari penale in ce conditii se poate declara revizuire ? (vezi toată discuția)
Revizuirea pedepsei TITEL_08 TITEL_08 VA ROG DACA PUTETI SA MI RASP SI MIE IN CE CONSTA REVIZUIREA PEDEPSEI ATUNCI CAND AI RAMAS DEFINITIV: 1.IN CE CONDITII POTI CERE REVIZUIREA PEDEPSEI? 2.IN CE ... (vezi toată discuția)
Motiv cerere revizuire mirage08 mirage08 O zi buna va doresc! As avea o intrebare:in cazul unei sentinte irevocabile,am aflat ca exista doar modalitatea Cererii de revizuire pentru a modifica ... (vezi toată discuția)