Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... latura civila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

latura civila

Cu privire la latura civila a unei hotarari penale in ce conditii se poate declara revizuire ?
Situatiile in care se poate solicita revizuirea sunt prevazute la art.394 c.pr.pen coroborate cu art.408 c.pr.pen,dupa cum urmeaza;
Art.394
"Revizuirea poate fi ceruta cand:
a) s-au descoperit fapte sau imprejurari ce nu au fost cunoscute de instanta la solutuionarea cauzei.
b)un martor,un expert sau un interpret a savarsit infractiunea de marturie mincinoasa in cauza a carei revizuire se cere.
c)un inscris a servit ca temei al hotararii a carei revizuire se cere a fost declarat fals.
d)un membru al al completului de judecat,procurorul ori persoana care efectuat acte de cerecetare penala a comis o infractiune in legatura cu cauza a carei revizuire se cere.
e)cand doua sau mai multe hotarari judecatoresti definitive nu se pot concilia.
Cazurile de la lit.a constituie motiv de revizuire daca pe baza faptelor sau imprejurarilor noi se poate dovedi netemeinicia hotararii de achitare,de incetare a procesului penal ori de condamnare.
Cazurile de la lit.b), c) si d) constituie motive de revizuire daca au dus la darea unei hotarari nelegale sau netemeinice
In cazul prev.de lit.e),toate hotararile care nu se pot concilia sunt supuse revizuirii"
Potrivit art.396 pot cere revizuirea:
"a)oricare parte din proces in limita calitatii sale procesuale
b)sotul si rudele apropiate ale condamnatului"
De asemeni aceasta procedura poate fi initiata din oficiu de procuror,iar organele prev.la art.145 c.pen care au cunostinta de de vreo fapta sau imprejurare care ar motiva revizuirea sunt obligate sa sesizeze procurorul.
Termenele de introducere a cererii de revizuire sunt prevazute de art.398 c.pr.pen

BUNA SEARA
daca va aflati in unul di cazurile prezentate mia sus se poate formula cerere de revizuie .
bafta