Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Informatii de interes public
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Informatii de interes public

Raspunde numai cine stie- vorba lu Iantu. Listele electorale si documentele care au stat la baza eliberarii titlurilor de proprietate in baza legilor fondului funciar sunt informatii de interes public ce pot fi solicitate de orice cetatean in temeiul legii 544/2001 privind accesul liber la informatiile de interes public? Multumesc
Potrivit art.12 alin.4 din Legea nr.18/1991 , ”Actele care au stat la baza constituirii sau reconstituirii dreptului de proprietate reprezintă informații de interes public și sunt deschise liberului acces al cetățenilor. Asigurarea accesului la aceste informații de interes public se face în condițiile și potrivit procedurii prevăzute de Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public".

Multumesc! Dar listele electorale sunt informatii de interes public?.Ele sunt publice pentru ca se afiseaza la usa sectiei de votare.Este obigatorie punerea listelor la dispozitia partidelor politice. Dar daca mi le cere Gheorghe? am obligatia sa i le pun la dispozitie in baza legii 544? Eu cred ca nu, dar ma intereseaza si parerea ta. Multumesc
Si eu sunt de aceeasi parere , ca listele electorale nu sunt informatii publice ...banuiesc ca daca erau , atunci era prevazut expres in lege , asa cum se prevede in cazul actelor care au stat la baza constituirii sau reconstituirii dreptului de proprietate.