avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Codul civil, art. 1079
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Codul civil, art. 1079

Buna ziua,

In continutul unui contract am intalnit urmatoarea prevedere:

In cazul neexecutarii totale sau partiale si/sau la timp si/sau corespunzatoare a obligatiilor asumate de catre oricare dintre parti, partea in culpa este considerata de drept in intarziere, fara a fi necesara vreo notificare in acest sens, in temeiul dispozitiilor art. 1079, alin. 2, pct. 2, din Codul Civil.

Va rog sa imi spuneti care este noul articol, dupa noul cod civil, caruia ii corespunde prevederea respectiva. Din cate am vazut, dupa noul cod civil art. 1079 se refera la mosteniri, deci nu are nicio legatura cu obligatiile contractuale.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 12:49, 5 Aprilie 2012
Legea aplicabila contractului este cea de la data incheierii lui. Prin urmare, vechiul cod civil ramane aplicabil in continuare acestui contract, noul cod civil neputand modifica obligatii asumate anterior intrarii sale in vigoare (principiul neretroactivitatii).
Este vorba despre un contract care urmeaza a fi semnat maine, insa cei care ni l-au trimis nu au mai actualizat punctul respectiv. De aceea am nevoie de noul numar de acrticol din codul civil.
Multumesc.
1521 - 1523 - 1523 din NCC


erata:1521 - 1522 - 1523
Ultima modificare: Joi, 5 Aprilie 2012
themis, utilizator
Va multumesc mult.
O zi placuta!
:bow:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumutul si punerea in intarziere in ncpcv - ce articole le reglementeaza Alis07 Alis07 Buna ziua!Va rog frumos daca se poate o lamurire. In noul cod de procedura civila din 2013,ce articole corespund Articolelor ,1578,1580-1590 \\"Despre ... (vezi toată discuția)
Procedura prealabila - recuperare debit ( art.720 fiind abrogat) ddianna ddianna Buna ziua, Societate comerciala, am de recuperat, de la persoana juridica 25.000 de lei.Nu ma pot incadra nici la ordonanta, nici la Cerere cu valoare ... (vezi toată discuția)
Obligatia de a face emil6702 emil6702 In ce articole ale noului C. Civil se regaseste obligatia de a face? Va multumesc! (vezi toată discuția)