Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SITUATIE : Societate cu profil constructii , recent ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SITUATIE : Societate cu profil constructii , recent infiintata , vrea sa deschida puncte de lucru in Italia , pentru a detasa cetateni Romani in Italia , cu scopul de a plati asigurarile sociale si celelalte taxe la nivelul din Romania

Intrebari :
1. Ce sanse are o firma infiintata acum , sa obtina formularul A1 ;
2. Care sunt conditiile pentru obtinerea formularului A1 ;
3. De la ce institutie se obtine formularul A1 de la CNPAS judetean unde se gaseste sediul social al firmei sau de la Bucuresti ?
4. Pentru ce perioada maxima poate fi facuta detasarea in Italia , daca se intrunesc cerintele A1?
5. Daca in Italia trebuie respectat , pentru muncitorii detasati din Romania , salariul minim brut din Romania sau cel din Italia ;
6 Daca obtin formularul A1 chiar beneficiez de plata pentru lucratorii romani a contributiilor pentru ajutor social din Romania ?
Va multumesc pentru raspuns .