Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SITUATIE : Societate cu profil constructii , recent ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SITUATIE : Societate cu profil constructii , recent infiintata , vrea sa deschida puncte de lucru in Italia , pentru a detasa cetateni romani in Italia , cu scopul de a plati asigurarile sociale si celelalte taxe la nivelul din Romania Citeste mai mult:

Intrebari :
1. Ce sanse are o firma infiintata acum , sa obtina formularul A1 ;
2. Care sunt conditiile pentru obtinerea formularului A1 ;
3. De la ce institutie se obtine formularul A1 de la CNPAS judetean unde se gaseste sediul social al firmei sau de la Bucuresti ?
4. Pentru ce perioada maxima poate fi facuta detasarea in Italia , daca se intrunesc cerintele A1?
5. Daca in Italia trebuie respectat , pentru muncitorii detasati din Romania , salariul minim brut din Romania sau cel din Italia ;
6 Daca obtin formularul A1 chiar beneficiez de plata pentru lucratorii romani a contributiilor pentru ajutor social din Romania ?

[ link extern ]

Pentru un angajator: 6
1. certificatul de atestare fiscală atestând achitarea datoriilor la bugetul general
consolidat;
2. adeverinţa privind stagiul de cotizare realizat în ultimele 12 luni, emis de CJP
pentru salariaţii care urmează a fi detaşaţi;
3. ultima situaţie financiară a societăţii;
4. certificatul de înregistrare al societăţii;
5. contractul individual de muncă al salariaţilor care urmează a fi detaşaţi;
6. adeverinţă de la Inspectoratul Teritorial de Muncă din care rezultă un număr de
salariaţi ai angajatorului;
7. certificatul constatator referitor la situaţia societăţii;
8. contractul/antecontractul dintre societatea din România şi societatea la care
sunt detaşaţi angajaţii;
9. cartea de identitate din România a salariaţilor care urmează a fi detaşaţi.

[ link extern ]
olden, utilizator
Va multumesc pentru raspuns .