Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare in Cehia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare in Cehia

1 Cine imi poate da ceva despre conditiile detasarii in alta tara?...am citit undeva ca pot detasa doar 50% din nr. angajatilor insa nu am gasit cadrul leislativ. Mi-l poate da cineva?
2 Imi poate da cineva tratatul bilateral dintre Romania si Cehia in privinta detasarii?
Documentele necesare pentru detaşarea unui lucrător român într-un alt stat membru :
1. Formularul A1 – confirmă că lucrătorul detaşat este subiect al legislaţiei sociale din ţara
sa şi că este scutit de reglementarea statutară a ţării în care se desfăşoară lucrările.
Formularul A1 este valabil pentru un interval de maxim douăsprezece luni şi trebuie să se
solicite la începutul perioadei de detaşare.
2. Contractul de serviciu - elaborat cu ocazia încheierii unui contract între întreprinderea care
furnizează serviciul şi “client” (director). Din document trebuie să reiasă ce fel de lucrări au
fost contractate şi perioada maximă de timp în care se vor realiza.
3. Declaraţia detaşării – necesară pentru monitorizare şi control .

În România, formularul E 101 se elibererază de către Casa Naţională de Pensii Publice. Pentru eliberarea acestui formulare sunt necesare următoarele documente:
1. certificatul de atestare fiscală atestând achitarea datoriilor la bugetul general consolidat;
2. adeverinţa privind stagiul de cotizare realizat în ultimele 12 luni, emis de CJP pentru salariaţii care urmează a fi detaşaţi;
3. ultima situaţie financiară a societăţii;
4. certificatul de înregistrare al societăţii;
5. contractul individual de muncă al salariaţilor care urmează a fi detaşaţi;
6. adeverinţă de la Inspectoratul Teritorial de Muncă din care rezultă un număr de salariaţi ai angajatorului;
7. certificatul constatator referitor la situaţia societăţii;
8. contractul/antecontractul dintre societatea din România şi societatea la care sunt detaşaţi angajaţii;
9. cartea de identitate din România a salariaţilor care urmează a fi detaşaţi.

Pentru emiterea certificatului de atestare a legislatiei aplicabile, angajatorul trebuie sa prezinte documente din care sa reiasa ca desfasoara activitati semnificative in Romania specifice domeniului sau profesional, ca cifra sa de afaceri in Romania constituie cel putin 25% din cifra totala de afaceri inregistrata in cursul ultimilor 2 ani, ca ponderea personalului ramas in tara in perioada de detasare a unora dintre salariatii societatii este de circa 50% din numarul total de angajati ai firmei, ca angajatorul nu are datorii la bugetul consolidat de stat, la data solicitarii formularului, fapt demonstrat prin prezentarea certificatului de atestare fiscala, eliberat de Agentia Nationala de Administrare Fiscala original etc.
contractul de la pct. 8 nu trebuie tradus? si nu mai e nevoie de contracte dintre societatea romaneasca si alti clienti din Romania prin care sa dovedesc faptu ca desfasor activitate in RO?
Intr-adevar, acel contract va trebui tradus si in limba romana , daca s-a incheiat intr-o alta limba.
certificatul constatator de unde il obtin? de la Registrul comertului cumva?
Mai am cumva nevoie de declaratie privind cifra de afaceri realizata in Romania si cea realizata in statul unde se va face detasarea sau astea le au din bilant sau balanta?
Mai am nevoie de contracte comerciale cu fimre din RO si cele cu firme din exterior?