Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiderea caii de acces la intrarea in spatiul din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiderea caii de acces la intrarea in spatiul din fata balconului de la parter

Buna ziua.
Din luna noiembrie locuiesc intr-un imobil inchiriat.Inca dn prima seara, in momentul in care am iesit pe scara blocului sa imi citesc contoarele de la gaze si energie electrica, vecina de langa mine (o doamna in varsta, fosta informatoare a securitatii) a simtit nevoia sa ma injure si jigneasca ("uite muta dracului!") pentru ca am indraznit ca, atunci cand dansa a iesit pe scara blocului, sa supravegheze ce fac, doar am salutat-o, si nu i-am si povestit totul despre mine (cine sunt, durata si scopul prezentei mele in acel bloc, etc), asa cum probabil si-ar fi dorit.Ulterior am aflat de la foarte multi vecini si de la administratoarea blocului ca vecina respectiva se erijeaza intr-un fel de sefa a blocului, care are pretentia sa stie absolut totul despre fiecare locatar, asculta la usi, barfeste pe toata lumea, si s-a certat, de-a lungul timpului, din cauza inventiilor, aberatiilor si jignirilor pe care le foloseste la adresa tuturor, cu toti locatarii blocului (si cu locatarii altor blocuri).La mine asculta la usa, ma barfeste chiar la usa mea, pe scara blocului, le spune vecinilor tot felul de inventii si neadevaruri despre mine, chiar daca ea nu stie absolut nimic despre mine.Ii place foarte mult sa faca reclamatii (la Politie, administratoare, Primarie, etc), insa mie, pentru ca sunt o persoana foarte linistita, nu are pentru ce sa imi faca, asa ca isi exprima nervii la adresa mea in modurile mai sus enumerate.Mai nou, are pretentia sa monteze o banca chiar in fata balconului vecinei care locuieste la parter, langa usa de acces in bloc.Vecina respectiva, pentru a preveni montarea acelei banci, a inchis calea de acces in gradina din fata balconului ei cu un gard de lemn.Bineinteles ca vecina de langa mine i-a facut plangeri peste plangeri la Politie si Primarie, iar ieri vecina de la parter strangea semnaturi de la locatari in favoarea pastrarii acelui gard.Vreau sa va intreb: in conditiile in care vecina de langa mine doreste sa monteze o banca chiar langa balconul vecinei de la parter (anul trecut i-a aruncat in balcon o punga cu gunoi menajer), iar vecina respectiva a montat acel gard tocmai pentru a nu fi nevoita sa o auda pe barfitoarea asta si pe altele cum stau toata ziua si barfesc si jignesc la balconul ei, cine are dreptate si ce se poate face?Siguranta si intimitatea locatarilor care locuiesc la parter chiar nu pot fi asigurate in niciun fel?Iar referitor la problemele pe care mi le cauzeaza vecina asta...eu pot face ceva impotriva ei, din pdv legal?Daca o inregistrez, video si audio, in timp ce ma jigneste si ma denigreaza in fata vecinilor, ii pot face plangere la politie?
Va multumesc anticipat!
Vecina de la parter face foarte bine sa stranga semnaturi pentru pastrarea gardului. La drept vorbind nici una, nici alta, nu au drepturi pe domeniul public, dar vocea opiniei proprietarilor din bloc cred ca e suficienta pentru rezolvarea problemei cu banca.

Dv. nu aveti ce face decat sa o ignorati, "tacerea omoara!".
Buna ziua.Va multumesc pentru raspuns.
Referitor la problema vecinei de la parter, legata de gardul pe care l-a montat, strangerea de semnaturi i-a fost sugerata chiar de politistul care se ocupa de problemele din acest cartier (sectoristul).I-a spus d-nei ca daca majoritatea locatarilor nu isi dau acordul pentru pastrarea acelui gard, deci si ingradirea spatiului verde din fata balconului dansei, va lua amenda pentru ca a montat acel gard.Referitor la problemele pe care le am eu cu vecina de langa: chiar nu pot face nimic impotriva ei, in conditiile in care imi asculta la usa, cu scopul de a auzi ce vorbesc eu cu logodnicul meu (iar apoi a barfi in fata blocului) sau ce vorbesc eu la telefon, imi ia facturile (stiind cat este de rea si de pornita impotriva mea, cred ca face asta pentru a ma trezi in imposibilitatea de a-mi plati utilitatile), acum doua saptamani, cand a sosit plicul trimis de E-on Gaz, care continea contractul reinnoit intre firma si proprietara imobilului, l-a luat, l-a desfacut, iar apoi, in loc sa il lase acolo unde l-a gasit, la ora 22, l-a dus la cuscrii proprietarilor, intr-un bloc apropiat?Ceea ce a facut cu plicul, ca l-a desfacut, nu se numeste violarea corespondentei si este o infractiune?Eu dreptul la intimitate si viata privata nu am?Chiar nicicum nu imi pot apara viata privata si intimitatea?
Multumesc.O zi buna tuturor!