Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... La ce se refera notiunea Leftright?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

La ce se refera notiunea Leftright?

Imi poate spune cineva ce este letfright? Este un drept de proprietate intelectuala?
Buna ziua,
In ce context ati gasit aceasta notiune?
Recent a fost o discutie europeana pe tema IP, daca face obiectul unei politici de stanga sau de dreapta.
[ link extern ] /

Poate ne mai dati ceva detalii.
in cadrul unui rapost de activitate despre practicile de respectare a drepturilor de proprietate intelectuala; era dat ca exemplu alaturi de copyright
m-as bucura daca mi-ati oferi mai multe informatii
multumec anticipat!
Ati gasit cumva si simbolul, ( de Copyleft) , unde C este intors cu 180 de grade fata de cel de la Copyright?
Lucrati in domeniul soft, IT?
Vedeti si
[ link extern ]
cred ca se refera la Copyleft (simbolul C de la copyright scris in oglinda) care reprezinta o licenta free a unor softuri, licentiatul fiind liber sa le foloseasca si sa le modifice, dar modificarile astfel obtinute trebuie sa poata fi si ele utilizate in mod gratis de alti utilizatori. Cu alte cuvinte, cel ce modifica softul sub licenta Copyleft, nu poate avea pretentii de drept de autor asupra modificarilor.