avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... La ce se refera notiunea Leftright?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

La ce se refera notiunea Leftright?

Imi poate spune cineva ce este letfright? Este un drept de proprietate intelectuala?
Cel mai recent răspuns: edipav , utilizator 19:08, 12 Aprilie 2012
Buna ziua,
In ce context ati gasit aceasta notiune?
Recent a fost o discutie europeana pe tema IP, daca face obiectul unei politici de stanga sau de dreapta.
[ link extern ] /

Poate ne mai dati ceva detalii.
in cadrul unui rapost de activitate despre practicile de respectare a drepturilor de proprietate intelectuala; era dat ca exemplu alaturi de copyright
m-as bucura daca mi-ati oferi mai multe informatii
multumec anticipat!
Ati gasit cumva si simbolul, ( de Copyleft) , unde C este intors cu 180 de grade fata de cel de la Copyright?
Lucrati in domeniul soft, IT?
Vedeti si
[ link extern ]
cred ca se refera la Copyleft (simbolul C de la copyright scris in oglinda) care reprezinta o licenta free a unor softuri, licentiatul fiind liber sa le foloseasca si sa le modifice, dar modificarile astfel obtinute trebuie sa poata fi si ele utilizate in mod gratis de alti utilizatori. Cu alte cuvinte, cel ce modifica softul sub licenta Copyleft, nu poate avea pretentii de drept de autor asupra modificarilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control licentiere soft apateanu apateanu Situatie ipotetica: La un control la punctul de lucru sunt prezente mai multe dispozitive (fixe sau/si mobile) care ruleaza diferite softuri (open ... (vezi toată discuția)
Înregistrarea unui program de calculator la orda este opozabilã în orice stat membru ue? sandro sandro Doresc sa inregistrez la ORDA (Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor) un program de calculator, pe care insa il voi vinde in mai multe tari ale Uniunii ... (vezi toată discuția)
Vanzarea legala a unui soft DiacuPaul DiacuPaul Buna ziua. Sunt programator si student in anul 2 la informatica. Am un mic soft dezvoltat in Visual Studio Community 2015 care ofera dezvoltatorului dreptul de ... (vezi toată discuția)