Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru conducerea unui autoturism ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru conducerea unui autoturism neinmatriculat

Buna ziua,

As dori sa aflu daca cumva se mai poate prelungi dovada de circulatie emisa de politia rutiera ilfov pt o masina neinmatriculata (asta au presupus ei ) dar masina nu este radiata pentru ca m`am interesat in italia masina fiind cu nr de italia,va multumesc.
buna ziua
daca detineti acte ca masina nu este radita faceti dovada in acest sens si astfel veti obtine permisul daca asa sta treba cum spuneti
bafta
ce inseamna "v-ati interesat" ? politia verifica masina prin sistemul introdus ptr aderarea la Schengen si au acces la baza de date a politiei italiene unde maisina apare ca fiind neinmatriculata adica radiata. personal, desi este posibil sa fie o eroare, as paria pe datele obtinute de catre politie.
Buna ziua...

In primul rand nu mi`ati raspuns la intrebarea " daca se mai poate prelungi dovada de circulatie" pana vor afla ei daca este radiata sau nu eu as dori sa stiu daca pot sa prelungesc dovada sau nu.. Am sunat in italia la ACL (automobile club italia) cum este R.A.R la noi si am si primit prin email de la ei 2 pagini cu toate detaliile despre masina ...proprietar..data inmatricularii...tot ...si singura pb ar fi ca proprietarul are nush ce amenda in italia acolo si nu poate RADIA masina nici daca vrea sa faca acest lucru :)...as posta aici cele 2 pagini dar nu stiu daca se poate ...