Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de ipoteca

am cumparat un apartament cu credit ipotecar. as vrea sa stiu daca pot schimba ipoteca pe apartamentul nou cu ipoteca pe un alt apartament care este in proprietatea mea, si sa dau dreptul bancii la care m-am imprumutat sa vanda apartamentul vechi si sa-mi stinga creditul.
Dreptul de ipotecă fiind instituit în favoarea băncii, este dreptul suveran, exclusiv, ei de a accepta un alt imobil drept garanţie. Nu cred că o va face. ªi nici nu poate fi obligată în vreun fel. Dar, puteţi încerca.

Nu înţeleg de ce nu vindeţi dumneavoastră vechiul apartament? E mult mai simplu decît să încercaţi să lămuriţi banca să-l accepte în garanţie pentru ca apoi să-l execute.

Liviu S.Bordas
Daca apartamentul pe care intentionati sa schimbati ipoteca este liber de sarcini, de ce nul vindeti dvs si va stingeti creditul? este mult mai practic asa! Dupa achitarea creditului banca dispune ridicarea ipotecii de pe apartamentul cel nou.