Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Intrebare - in ce conditii se poate ataca o succesiune de catre fiu in conditia in care nu s-a facut un testament de catre parinte . Caz ; mama moare , ea fiind singura (necasatorita) si avind 4 copii majori care nu locuiesc cu ea , iar unul dintre fii ei afla de decesul mamei dupa 3,5 ani ?
Se poate ca acesta din urma (fiul) sa nu mai primeasca nimic pe motivul ca ceilalti frati au impartit intre ei iar pe acesta nepunindul la socoteala ?
mentiune : toti copii sint legitimi !
Imputernicirea se face prin procura autentica la notar
Mai exact , - eu imputernicesc pe cineva in strainatate care sa ma reprezinte in Romania , unde trebuie sa mearga cu procura si ce anume trebuie facut cu ea ?
Va multumesc anticipat pt informatii !!!
piemu a scris:

Dar cum se poate dovedi ca a stiut de decesul mamei ?
Ce procedura ar fi trebuit sa faca in cazul in care ar fi imputernicit pe alcineva sa se prezinte la ..? Notar sau ...unde anume ?

In mod normal cand cineva se prezinta la deschiderea unei succesiuni,notarul are datoria de a-l intreba daca mai are frati (sau in functie de caz,pretendenti la mostenire),si deasemenea sa faca verificarile necesare.
Trebuie sa mearga la dezbaterea succesiunii, atunci cand aceasta are loc si sa va reprezinte interesele. Ce e atat de greu de inteles?

Procura o prezinta notarului care o pastreaza in copie sau original, nu stiu procedura exacta.