avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dosar pensie

buna ziua! am si eu urm intrebare : daca pe data de 04 03 2012 am depus dosarul de pensie in care am specificat ca doresc pensionarea incepand cu data de 04 05 2012 solutionarea dosarului poate depasi aceasta data si daca eu am obigatia sa mai lucrez pana imi vine decizia de pensie. mentionez ca am varsata de 56 ani la data de 03 05 2012 si vechime de 40 de ani si 6 luni .va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:47, 6 Aprilie 2012
1. Intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/for...

unde o persoana, “dream03”, a pus aceeasi intrebare in numele dvs.

2. Am raspuns urmatoarele:

1. Decizia de pensionare anticipata specifica numai faptul ca vi se admite cererea de pensionare si nu cuprinde si data punerii in plata pensiei.

2. Pentru punerea in plata pensiei trebuie sa duceti la Casa de Pensii decizia de incetarea a contractului individual de munca (CIM) si dupa aceea incepe plata pensiei.

3. - Asadar puteti sa lucrati in continuare cat doriti si cand va hotarati sa incetati activitatea duceti decizia de incetare a CIM la Casa de Pensii.
- Daca nu mai doriti sa mai lucrati va puteti inceta CIM, duceti la casa de pensii decizia de incetare a CIM sa asteptati acasa decizia de pensionare

4. Perioada pe care o mai lucrati, de la data aprobarii pensii si pana la punerea ei in plata, se valorifica la data cand indepliniti conditiile pentru pensie pentru limita de varsta.

5. Emiterea deciziei de pensionare trebuie sa se faca in termen de 45 de zile de la data depunerii cererii si apoi in termen de 5 zile trebuie sa va fie comunicata.



Ultima modificare: Vineri, 6 Aprilie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar pensionare dream03 dream03 buna ziua ! am si eu o intrebare: daca mi-am depus dosarul de pensionare anticipata pe data de 05 03 2012 si am specificat in cerere ca doresc ... (vezi toată discuția)
Pensionare vasile_rosu vasile_rosu cand se poate pensiona o persoana de genul femionin care are 34 ani de cotizatie si din 1 septmbrie 1980 pana in 2001 a lucrat in gr. II de munca - persoana ... (vezi toată discuția)
Pensie dinu154 dinu154 am 56 ani nascuta in 28 12 1960 lucrez din 05 05 1980 am 11 ani grupa IIcind ma pot pensiona de drept sau anticipat. (vezi toată discuția)