Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt magazin

Salut
Am sustras furat din hypermarket mai multe zile imbracaminte fara afi prins.Intruna din zile am fost prins de agenti de paza care au chemat politia .Am incercat sa platesc toata paguba 1400 ron dar nu au vrut.Cazierul meu este curat si asi vrea sa ramana asa.Va rog sa-mi spuneti cum as putea face asta daca se poate
multumesc
veston, utilizator
Achitati prejudiciul.
Cu bonul si cu o hartie din care sa rezulte ca ati achitat prejudiciul veti merge apoi la politie.
Veti primi o amenda administrativa daca procedati asa cum v-am zis.
veston a scris:

Salut
Am sustras furat din hypermarket mai multe zile imbracaminte fara afi prins.Intruna din zile am fost prins de agenti de paza care au chemat politia .Am incercat sa platesc toata paguba 1400 ron dar nu au vrut.Cazierul meu este curat si asi vrea sa ramana asa.Va rog sa-mi spuneti cum as putea face asta daca se poate
multumesc

Acum nu ai de ce sa iti faci griji. In cel mai rau caz o sa primesti inchisoare cu suspendare. Ai grija doar ca la inca o abatere de acest gen sunt toate sansele ca totul sa se termine mult mai urat.
inchisoare cu suspendare inseamna cazier. ca sa faci tot posibilul, trebuie sa achiti cumva prejudiciul si sa colaborezi cu organele de cercetare penala - dar nu iti garanteaza deloc ca scapi de cazier
Cum pot achita prejudiciul daca respectivul hypermarket nu a dorit sa platesc .Sustin ca au mai multe imagini cu mine FURAND in diferite zile, dar nu cred ca este asa deoarece cred ca ma oprea de mult .O data chemata politia a inceput si cercetarea penala ?
veston, utilizator
asteptati sa fiti contactat de politie pt ca sa vedeti cu ce suma se constituie ei parte civila. pana atunci nu prea aveti ce sa faceti