Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale certificat origine
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

certificat origine

buna ziua,
am deschis recent un magazin online cu marfa import china.
un client imi cere certificat de origine.
sunt obligat sa-i dau? sunt obligat sa obtin acest certificat de origine la produsele importate in momentul intrarii in tara?
multumesc.
Sunteti obligat prin reglementari comunitare sa aveti certificat de origine, altfel nu aveti voie sa comercializati respectivele produse. Trebuie sa aveti si copie dupa certificatul producatorului ca respecta normele europene iar produsele sa aiba semnul „CE”
unde gasesc aceste reglementari?
Exista multe regulamente europene, fiecare aplicabila in functie de produsele importate. Ce fel de marfa importati?
tigari electronice si accesorii.Cateodata si lichide pentru tigari electronice.
de catre cine sunt eliberate aceste certificate?
chinezii imi trimit la fiecare transport certificate CE.
sunt obligat sa-i dau clientului certificat de origine?
ContSters209690, utilizator