avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale certificat origine
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

certificat origine

buna ziua,
am deschis recent un magazin online cu marfa import china.
un client imi cere certificat de origine.
sunt obligat sa-i dau? sunt obligat sa obtin acest certificat de origine la produsele importate in momentul intrarii in tara?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters209690 , utilizator 09:01, 7 Aprilie 2012
Sunteti obligat prin reglementari comunitare sa aveti certificat de origine, altfel nu aveti voie sa comercializati respectivele produse. Trebuie sa aveti si copie dupa certificatul producatorului ca respecta normele europene iar produsele sa aiba semnul „CE”
unde gasesc aceste reglementari?
Exista multe regulamente europene, fiecare aplicabila in functie de produsele importate. Ce fel de marfa importati?
tigari electronice si accesorii.Cateodata si lichide pentru tigari electronice.
de catre cine sunt eliberate aceste certificate?
chinezii imi trimit la fiecare transport certificate CE.
sunt obligat sa-i dau clientului certificat de origine?
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Aprilie 2012
ContSters209690, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comercializare tigara electronica/ lichid tigara electronica. mosteanu19 mosteanu19 Buna ziua, Nu am reusit sa gasesc mare lucru cu privire la comercializarea tigarilor electronica si sau a lichidelor pt tigari electronice...#-o Daca ma ... (vezi toată discuția)
Import produse cosmetice – procedura legala alindascalu alindascalu Buna seară, M-am gândit să deschid un magazin online cu produse cosmetice, farduri, rujuri, pensule, etc… Mă tot confrunt cu certificările de gen ... (vezi toată discuția)
Reclama tigara electronica afis publicitar pliante Liviu727 Liviu727 Buna ziua, Sunt un tanar antreprenor care se ocupa cu comercializarea diversor bunuri prin intermediul internetului. Recent, am importat un numar de ... (vezi toată discuția)