avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea Silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea Silita

Fratele meu a luat un credit (de nevoi personale pe 8ani)acum ~4 ani.A platit doar 3ani,apoi nu a mai platit ratele.Creditul l-a luat pt a-si cumpara un autoturism.De cateva luni vad ca tot primeste somatii de plata prin posta.In ultima scrisoare era vorba de executare silita.El acum nu mai are masina pe numele lui,ci al socrului.Bunurile lui nu sunt decat un frigider si un tv.Mentionez k noi stam in continuare la aceeasi adresa,adica apartamentul parintilor mei,insa fratele are un servici care il trimite mereu prin tara.El nu mai vrea sa plateasca ratele la banca.....Ce urmeaza sa se intample in cazul executarii silite?Ce bunuri poate sa-i ia daca nu are?Cu cine pot vorbi execurorii daca el nu e acasa?Poate sa ia executorii din bunurile parintilor ori casa?Poate face puscarie fratele pentru ca n-are ce sa-i ia?Tin sa mentionez ca este casatorit,amandoi lucreaza.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 23:14, 7 Aprilie 2012
Nu va face puscarie ... I se va pune poprire pe veniturile salariale pana la stingerea cuantumului imprumutului luat, plus dobanzi penalizatoare..
El ia salariu pe card acum,dar zicea k dak i se vor opri dupa card banii va cere banii in mana.Eu nu inteleg de ce unii oameni sunt asa iresponsabili.Deci nu vor veni executorii sa puna sechestru pe bunurile mele,ale parintilor.Trebuie sa aratam facturile la toate? :( Si daca nu le mai avem? offffff
Si daca va cere banii in mana, dupa o perioada executorul va anunta firma despre obligtia institutirii popririi. Astfel, in conformitate cu prevederile CPC, firma va deveni tert poprit si tot va fi executat silit. Ba s-ar putea sa dea in alte probleme.
AmaliaPopescu a scris:

Deci nu vor veni executorii sa puna sechestru pe bunurile mele,ale parintilor.Trebuie sa aratam facturile la toate? :( Si daca nu le mai avem? offffff

Nu vor fi executate decat bunurile debitorului, cele aflate in patrimoniul lui. In cazul expus de dvs. nu se pune problema executarii silita a bunurilor dvs. sau ale parintilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita bunuri mobile Mario_IS Mario_IS Buna seara, Am urmatoarea situatie. Fratele meu a facut un imprumut la o banca, a ramas cu ratele in urma si a ajuns sa fi executat silit. Initial i s-au ... (vezi toată discuția)
Executare silita sotie Catalin T Catalin T Buna ziua, Prin anul 2007-2008 sotia mea a contractat un credit de tip \"doar cu buletinul\" pentru a achizitiona 2 telefoane mobile. La acea vreme nu era ... (vezi toată discuția)
Executare silita mirelacolpos mirelacolpos Am o datorie de 4600 ron la un IFN.Am solicitat o rata suportabila dar mi s-a spus sa platesc intai suma 1300 ron pe care eu nu o am.Acum am primit un sms prin ... (vezi toată discuția)