Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Ma interesează unde se poate face un test de paternitate şi cât costă pentru un copil. Mulţumesc anticipat.
Testele de paternitate se pot face la Institutele de Medicină Legală (IML) din Bucureşti, Timişoara, Cluj, Iaşi, Craiova şi Târgu Mureş, dar şi în cadrul laboratoarelor de diagnostic genetic din sistemul medical privat, însa în acest caz, rezultatele expertizei nu sunt admise ca proba în instanţa.
La efectuarea unui test de paternitate, solicitantul trebuie să achite o taxă de expertiză, al cărei cost oscilează în funcţie de tipul investigaţiei solicitate.
Tipurile de teste necesare în vederea aflării paternităţii unui copil:
-expertiza serologică care are un procentaj de corectitudine de numai 60%;
-expertiza în sistem HLA, cu un procentaj de corectitudine de 90%;
-expertiza ADN care este cea mai folosita şi mai precisă având un procentaj de corectitudine de 99,99%.
Despre testul ADN aveti mai multe detalii aici:
[ link extern ]