Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test ADN....neconcludent !!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test ADN....neconcludent !!!

Sunt in proces de paternitate si saptamana trecuta au venit rezultatele testului ADN care ,din 16 markeri 8 sunt negativi iar 8 sunt pozitivi...
Cum este posibil sa iasa asa?
Rezultatul final, spun ei ca este negativ !
Imi puteti raspunde,va rog mult?
Nu cred ca ne putem pronunta, in lipsa raportului de expertiza... Numarul si tipul de markeri ADN utilizati pentru o testare difera de la un laborator la altul. Nu exista un tip si nici un numar prestabilit de markeri ce trebuie investigati insa pentru a se obtine un rezultat.

Unele laboratoare folosesc si 20 de markeri autozomali. Dar sunt teste de peste 99,99% probabilitate la folosirea a 6 markeri STR.
Asa incat, pe langa rezultatul testului, e important si restul raportului, ca sa se vada cum este intemeiata solutia medicilor si daca sunt sanse de clarificari ori refacere a expertizei.
Luati legatura cu un avocat sau vorbiti cu avocatul dv. daca aveti unul.
pai cum? nici alba nici neagra?
si atunci de ce au luat banii?
A propos de test de paternitate ADN...as dori sa cer pareri de la cei care au trecut prin experiente asemanatoare...in ce masura sunt acestea 100% corecte si care ar fi posibilitatea sa fie "aranjate"? Intreb asta deoarece am auzit pareri pro si contra. Mentionez ca ma intereseaza in special un test ADN facut la Timisoara, la IML.
se pare ca e controversat iml timisoara!