Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... testul ADN
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

testul ADN

Costul testul ADN este mai scump daca se face prin instanta sau daca se face de comun acord?cum e mai bine ?
Nu exista diferente.
Cine il cere in instanta trebuie sa il plateasca daca partea cealalta se opune testului ADN.

avocat Claudiu Lascoschi
Costul testul ADN este mai scump daca se face prin instanta sau daca se face de comun acord?cum e mai bine ?

Ambele variante presupun aceleasi costuri ,iar expertiza medico-legala efectuata in baza testarii ADN e relavanta(in mare proportie, nu insa in totalitate )in vederea stabilirii filiatiei fata de tata .
Si , coroborata cu alte mijloace de proba(proba testimoniala , inscrisuri , prezumtia celei mai lungi gestatii - 300 zile si a celei mai scurte 180 de zile ) , poate conduce la stabilirea paternitatatii.

Cu mentiunea ca actiunea de tagada de paternitate poate fi exercitata in termen de 3 ani de la cunoasterii faptului nasterii de catre tata sau de catre mama.
Nu insa de presupusul tata biologic .
Iar stabilirea legaturii intre tata si fiu ,( nascut in afara casatoriei), tot prin intermediul coercitiei , beneficieaza de neconditionare in timp , conform actualelor modificari legislative.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Oricum testul ADN rezolva toate nebuloasele daca exista.
Cateodata poate se merita chiar daca costa.
Incertitudinea poate costa si mai mult, poate determina neintelegeri continue.
Si cine nu are dreptate in proces plateste.Este cat se poate de echitabil pentru ca va suporta toate cheltuielile, chiar si cele cu avocatul.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Oricum testul ADN rezolva toate nebuloasele daca exista.
Cateodata poate se merita chiar daca costa.
Incertitudinea poate costa si mai mult, poate determina neintelegeri continue.
Si cine nu are dreptate in proces plateste.Este cat se poate de echitabil pentru ca va suporta toate cheltuielile, chiar si cele cu avocatul.

Un test ADN pentru stabilirea paternitatii costa doar 2000 de lei dar rezolva multe probleme , cu oate ca mai apar si erori din diverse cauze .

Eu stiu multe cupluri care au trecut peste unele neintelegeri dupa ce au facut testul ADN .

Ultima intamplare am aflat-o ieri , un el devenind de nerecunoscut dupa ce cu putina vreme se folosise de cutit si isi stransese consoarta putin de gat , " din prea multe dragoste " .

Dupa ce au facut testul de paternitate in Romania , Ungaria si Germania , a constatat omul ca " femeile sunt ............ cum sunt " , si avand in vedere faptul ca baietelul este copilul lui , este normal ca din intamplare femeia sa mai si greseasca , pentru ca e si ea suflet si poate ravneste , asa ca azi ii vazui la votare si se intelegeau perfect .

Din pacate pentru ea , al doilea test l-a facut la ceva vreme dupa primul , iar acum are doua coaste rupte , zece fisurate , arcada sparta , multiple traumatisme , inclusiv o tentativa de spanzurare , cu toate ca era si este o femeie bogata iar sotul un barbat linistit cu o tinerete cam zbuciumata .

Este normal sa se mai intample chestii de genul asta atunci cand exista echivoc , mai ales ca un baietel nu are cum se semene cu tatal lui , pentru ca are doi parinti , nu este o clona .

Nu este vina copilului ca nu are grupa de sange A2 pe care o au parintii lui , ca e blondut si ca nu seamana ca un urangutan , asa cum arata si se manifesta cateodata tatal lui .

Problema testelor de paternitate facute la IML este ca daca faci testul joi , se poate intampla sa primesti rezultatul oficial luni , pe cand in Germania daca te duci sambata , iti da rezultatul in ziua aia , constand intr-un certificat care certifica faptul ca acel copil este 100 % al parintilor care se prezinta .