avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... O casa neterminata poate fi sediul unei intreprinderi ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

O casa neterminata poate fi sediul unei intreprinderi individuale?

Am casa neterminata, inca nu se poate locui in ea dar este singurul loc unde pot deschide momentan o ii.Este acoperita, are geamuri si usi dar interiorul este neamanejat.Pote avea ii-ul sediul acolo si apoi dupa 2 luni sa-l schimb?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 10:05, 9 Aprilie 2012
Ce document prezentati la Oficiul Registrului Comertului in vederea infiintarii I.I.?
Documentele de proprietate banuiesc ca sunt suficiente, nu?
Documente necesare pentru dovada dreptului de folosinta :
- contract de vanzare - cumparare - copie legalizata notarial;
- certificat de mostenitor - copie legalizata notarial;
- contract de inchiriere - fotocopie;
- contract de comodat - fotocopie;
- proces verbal de receptie a constructiei (copie legalizata notarial), si altele de la caz la caz.
In cazul in care punctul de lucru este detinut in baza unui contract de vanzare-cumparare sau a unui Proces verbal de receptie a constructiei este obligatorie prezentarea Incheierii de Intabulare a dreptului de proprietate in Cartea Funciara. Daca un astefel de document nu exista, atunci trebuie prezentat un Certificat de Rol Fiscal in termen de valabilitate emis de catre Directia de Impozite si Taxe Locale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din activitati independente roxanne^^ roxanne^^ Va rog sa-mi spuneti daca veniturile realizate in cadrul unei intreprinderi individuale ( pe care am de gand sa o infiintez ) , sunt considerate venituri ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, doresc sa cumpar o casa neterminata, este doar constructia ... calling calling Bună ziua, doresc sa cumpar o casa neterminata, este doar constructia la rosu si acoperișul fara usi si geamuri. 1. Nu stiu daca este intabulata.( se ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma vicomputers77 vicomputers77 Buna ziua, Am nevoie sa infiintez un SRL-D. Eu confectionez bijuterii handmade si vreau acum sa imi deschid si o firma. Fiind la inceput de drum, am ajuns ... (vezi toată discuția)