Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiuni succesive
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiuni succesive

In cazul in care a decedat bunicul ( tatal tatalui) apoi tatal, pentru a se face succesiunea dupa tata este necesar a se face mai intai succesiunea dupa bunic? Multumesc!
Da. Faceti succesiunea dupa bunic nepotii vor veni prin reprezentare la succesiunea bunicului, in calitate de nepoti de fiu predecedat.
Este posibil sa se faca succesiunea dupa tata fara a se face mai intai cea dupa bunic, urmand ca aceasta sa se faca ulterior? Multumesc!
Pai masa succesorala , patrimoniul tatalui este alcatuit si din mostenirea lasata de bunicul. Daca va intereseaza numai sa vi se recunoasca calitatea de mostenitor obtineti doar un certificat de calitate ca mai apoi sa stabiliti si masa succesorala. Insa fara dezbaterea succesiunii bunicului nu se poate din motivele spuse mai sus. Atentie ca la succesiunile care au depasit 2 ani, adica au trecut mai Bine de 2 ani de la decesul autorilor lor, se plateste impozit de 1% la valoarea masei succesorale.