avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatii succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatii succesiune

Buna ziua,

As avea nevoie de cateva lamuriri cu privire la succesiune.
Tatal meu a decedat in 2018, s-a facut succesiune pe bunurile pe care stiam ca le detine, mostenitori eu si mama mea.
A decedat recent bunica mea, am deschis o succesiune pt bunurile acesteia (eu si sora tatalui meu)
Am aflat cu aceasta ocazie ca tata figureaza, impreuna cu sora lui si bunica, pe actele de proprietate ale casei si cateva terenuri (dobandite prin mostenire dupa tataie)
1. Care sunt pasii cronologici de urmat? Suplimentul la mostenirea mea il fac dupa ce terminam succesiunea de pe urma bunicii?
2. La succesiunea bunicii, cum se impart proprietatile? Intre mine si sora tatalui sau intre sora tatalui si tata, decedat fiind? Si ulterior fac eu suplimentul la mostenire?
3. Pentru a ramane sora tatalui 100% proprietar pe casa si eu pe terenurile din actul de proprietate unde figureaza si tata, se poate face acest lucru in cazul succesiunii? Sau ulterior, dupa incheierea succesiunii?
4. Pot sa renunt la partea mea de casa si sora tatalui la partea ei de terenuri? Sau daca cineva renunta, renunta la toate bunurile de pe actul de proprietate?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:05, 11 Mai 2023
1. Nu. Puteți suplimenta masa succesorala dupa tatăl dvs si înaintea dezbaterii succesiunii după bunica.
Suplimentarea se face în baza certificatului de moștenitor dupa bunic și se adaugă cota moștenită de tatăl dvs.
2. Cota bunicii o moșteniți direct dvs (în calitate de nepot de fiu predecedat) și sora tatalui, în mod egal.
3. După ce obțineți suplimentul după tatăl dvs și după ce finalizați dezbaterea succesiunii după bunica, faceți documentație cadastrala, intabulati certificatele de moștenitor și faceți partajul cu matusa.
La partaj, mătușa își ia casa, iar dvs va luați terenurile
4. Nu. Renunțarea este indivizibila.
Când se renunță, se renunță la întreaga masa succesorala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept la un bun renuntat,succesiune nicole852107 nicole852107 Buna seara,am mai pus o intrebare de genul acesta,dar raspunsurile au fost diferite,asa caci sunt in ceata :(.problema sta asa...sora mea a facut act de ... (vezi toată discuția)
Mostenire vmandrei vmandrei salut! ieri am fost la notar pentru stabilirea succesiunii...dupa bunica mea care a murit acum 6ani....acum 4ani a murit si mama mea. matusa mea- sora mamei ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire? WisdomLove WisdomLove Buna ziua, Am mostenit de la tatal meu 1/3 din casa parinteasca (a bunicilor). Mai sunt 2 propietari pe aceasta casa, respectiv fratele si sora tatalui meu, ... (vezi toată discuția)