Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contributii intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contributii intreprindere individuala

daca am calitatea de asigurat(cu contract de munca pe o perioada neterminata la un srl) si infiintez si o intreprindere individuala trebuie sa platesc contributia pt asigurari sociale?
Dupa cate stiu eu,NU.
Din Ordonanţă de urgenţă nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, publicată în Monitorul Oficial nr. 328 din 25 aprilie 2008:

SECŢIUNEA a 2-a Regimul juridic al întreprinzătorului persoană fizică titular al întreprinderii individuale :
Art. 25. -
(3) Întreprinzătorul persoană fizică titular al unei întreprinderi individuale este asigurat în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asigurat în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.

1.CAS nu este obliatoriu, doar daca doriti o pensie mai mare.
2. CASS este obligatoriu, 5,5% din venitul realizat ca si II