Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj de comun acord

Buna ziua.
Ma numesc Suciu Elisabeta si as dori sa va intreb ce taxe trebuie sa pltesc eu in cazul in care fostul meu sot imi da 50% din valoarea apartamentului pe care l-am detinut impreuna.
Mentionez ca partea mea pe care el mi-o da este achitata de actuala lui concubina, adica ea vrea sa-i revina ei partea mea , sa faca contract de proprietate pe jumatate din apartament ceea ce pe mine nu ma deranjeaza .
Fostul meu sot m-a anuntat ca trebuie sa platesc si eu niste taxe ,asa ca as dori sa stiu ce taxe imi revin sa platesc la 23000 euro
va multumesc!
Va sfatuiesc sa alegeti varianta partajului, de comun acord, prin instanta. Veti plati doar avocatul care va redacta tranzactia, indiferent de valoarea bunurilor impartite. Onorariul il veti negocia direct cu acesta si va fi mai putin decat varianta notarului. procedura e simpla, la primul termen semnati tranzactia si instanta va pronunta o hotarare judecatoreasca care va stabili exact ce ati hotarat dvs.
Taxa de timbru e de 39 lei si timbru judiciar de 0,3 lei, investirea e 4 lei.
Puteţi încheia un act de partaj prin care bunul să-i fie atribuit în totalitate fostului soţ, contra sultei pe care aţi convenit-o. În principiu, nu ar trebui să plătiţi nimic, taxele notariale fiind, în practică, în sarcina celui care dobîndeşte imobilul. Iar în cazul partajului, nu datoraţi nici impozitul pe veniturile din înstrăinarea imobilelor.

După partaj, este problema soţului ce face cu dreptul său de proprietate, cui îl înstrăinează şi în ce condiţii.

Liviu S.Bordaş