avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Debit indemnizatie persoana cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Debit indemnizatie persoana cu handicap

Prezentarea situatiei: prin hotararea comisiei pentru evaluarea persoanelor cu handicap din X [oras], mama mea a fost declarata cu handicap grav, gradul I, avand Alzheimer. Din data de 1 martie 2009 i-am mutat dosarul de la X [oras] in Y [oras] [Editat] . Am primit o adresa de la Directia de Asistenta si protectie Sociala cum ca cu data de 1 martie mama nu va mai figura la X.
In noiembrie 2009 mama mea a decedat, am instiintat DGASPC Y [Editat] de acest fapt si s-au sistat prestatiile sociale de care beneficia.
Saptamana trecuta ma suna o doamna de la DGASPC X [oras] care-mi spune ca pentru ca eu, ca fiica, nu am anuntat directia ca mama a fost mutata la Y [oras], ei au livrat pe card in continuare indemnizatia de persoana de handicap de la 01.03.2009 pana in prezent. Ca atare, eu ar trebui sa platesc in jur de 9000 de lei. Pe cardul mamei pe care nu l-am inchis (nu stiam ca trebuie sa fac acest lucru in mod expres), sunt in jur de 4000 de lei, pe care eu nu pot sa-i scot deoarece trebuie sa fac succesiune si nici cei care i-au livrat nu pot sa-i ia inapoi.
Intrebarea mea este: eu am o adresa din partea unei directii de protectie sociala care se pare ca tine de municipiu, e in subordinea Consiliului Local X [oras], prin care mi se confirma ca mama nu mai este in evidenta lor. Nu trebuiau acestia sa-i anunte pe cei de directia generala judeteana de acest lucru?
SI alta intrebare: care ar fi termenul de prescriptie in acest caz si unde as putea gasi acest lucru?
Ultima modificare: Marți, 10 Aprilie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Persoana cu handicap pusa sub interdictie Lynuxxx Lynuxxx Tatal meu a murit iar mama mea sufera de Alzheimer, are certificat de handicap cu insotitor (beneficiaza de prestatie sociala de la DGASPC Bacau si de ... (vezi toată discuția)
Drepturi pt un bolnav de cancer MariucaT MariucaT Buna ziua! As ruga sa ma invete cineva ce drepturi are un bolnav de cancer si unde trebuie sa ma adresez pentru a le obtine. Pe scurt: mama mea, 63 de ani, ... (vezi toată discuția)
Grad de handicap!!!! liviacodru liviacodru Mama mea are amputat piciorul stang din anul 2005, iar acest an, i s-a imputat si un deget de la celalat picior, avand diabet. Este in varsta de 76 ani, si ... (vezi toată discuția)