Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de recurs?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de recurs?

Pe o decizie a tribunalului intr-un proces judecat in apel scrie "Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare".
Intrebarea mea este: aceste 15 zile trebuie sa fie lucratoare? sau pot include si sambete si duminici?
Sunt 15 zile calendaristice.
Cele 15 zile sunt calendaristice, iar modul de calcul al termenului este prev. e disp.art.101 c.proc.civ
Art.101
(1)Termenele se înţeleg pe zile libere, neintrând în socoteală nici ziua când a început, nici ziua când s-a sfârşit termenul.
(2)Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare.
(3)Termenele statornicite pe ani, luni sau săptămâni se sfârşesc în ziua anului, lunii sau săptămânii corespunzătoare zilei de plecare.
(4)Termenul care, începând la 29, 30 sau 31 ale lunii, se sfârşeşte într-o lună care nu are o asemenea zi, se va socoti împlinit în ziua cea din urmă a lunii.
(5)Termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbătoare legală, sau când serviciul este suspendat, se va prelungi până la sfârşitul primei zile de lucru următoare
Art. 102
(1)Termenele încep să curgă de la data comunicării actelor de procedură, dacă legea nu dispune altfel.
(2)Termenele încep să curgă şi împotriva părţii care a cerut comunicarea, de la data când a cerut-o.
.