Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Intrebare de bune maniere
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Intrebare de bune maniere

Am mai citit pe aici cateva mesaje legat de bunele maniere.
Am si eu o intrebare.

La mana dreapta, pe unul din degete am o rana urata.
Cand intind mana sa platesc sau orice situatie de genul .... cel care vede se "stramba fara sa vrea". Nu este contagios, nu lasa urme, nu nimic ....

Ma gandesc sa port o manusa subtire din ceva fibra, fara degete. Se gasesc in comert.

Problema mea este, cand voi da mana cu cineva va fi destul de jenant sa am aceasta manusa pe mana !?! Va fi considerat de prost gust sa dau mana asa cu cineva !?!

Puteti folosi si mana stanga cu mentiunea de a prezenta scuze ca mana dreapta este ranita.
o alta posibilitate ar fi sa bandajati doar acel deget ,purtant un bandaj curat tot timpul puteti intinde mana oricui cu bani sau salut si nimeni nu o sa-si retraga mana sau sa faca vreun gest de spaima .Eventual veti fi intrebat insa cu compasiune .
In codul bunelor maniere este specificat ca atunci cand pe mana se afla o manusa, aceasta nu trebuie scoasa cand se da mana cu cineva. Acuma depinde daca cel cu care dati mana stie acest lucru, dar e ok solutia cu manusa.