avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vreau sa ma pensionez!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vreau sa ma pensionez!

Sunt nascuta la data de 03 aprilie1960 si am 33 ani vechime in munca ,care este limita de varsta pentru pensia anticipata,dar pentru pensia de varsta ?dupa ce lege ma pot orienta?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:48, 9 Aprilie 2012
1. Este vorba de Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice (Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 852 din 20 decembrie 2010).

2. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1960 varsta stamdard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31de ani si 9 luni iar stagiul minim de 15 ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 9 luni, in ianuarie 2022;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 9 luni, in ianuarie 2017;
- pensie aniticpata (fara diminuare) , la 56 de ani si 9 luni, in ianuarie 2017aca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 9 luni.
Ultima modificare: Luni, 9 Aprilie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata feierana42 feierana42 numele meu este feier ana nascuta in 1958 octombrie 12,si as dori sa stiu cand pot iesi in pensie anticipata si perioada lucrata in strainatate - italia -cum ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata wanderlieder wanderlieder sunt nascuta in mai 1960, si lucrez din septembrie 1984.M-ar interesa cand pot sa merg in pensie anticipata? (vezi toată discuția)