Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

Putem sa solicitam lichidatorului judiciar sa asigure bunurile din averea unui debitor aflat in faliment? Are lichidatorul aceasta obligatie?
lichidatorul are obligatia sa maximizeze averea debitorului
Cu un autoturism apartinand averii debitorului, s-a produs un accident, autoturismul nu a fost asigurat si este garantie la un creditor. Cine raspunde lichidatorul sau creditorul( banca)?

raspunde persoana vinovata de producerea accidentului !!