Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ITM

Daca depun o plangere la ITM in legatura ca nu vor sa ma mai primeasca la munca in perioada de preaviz specificata in cererea de demisie si ei nu depisteaza nimic in neregula, pot fi eu tras la raspundere de ITM sau de firma la care lucrez ?
@ ElenaLidia

cu ce data v-au desfacut CIM? Daca se desface la expirarea perioadei de preaviz trebuie sa va primeasca la serviciu in acea perioada sau sa va acorde CO pe anul 2012, daca nu l-ati efectuat inca. Oricum dvs prezentati-va la firma si cereti explicatii.
In ce priveste trasul la raspundere nu vad temeiul pt care ati putea fi tras la raspundere de ITM, dar nici de firma pt ca ati depus plangere la ITM. De asemenea in acest caz ITM-ul nu are cu ce sa va ajute. Actionati firma in instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic