Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Tatal meu sufera de diabet grad 1 face 4 injectii de insulina pe zi, are 49 de ani. Se poate pensiona pe caz de boala?
numai cu avizul medicului expert si dupa 90 de zile de concediu medical
1. Pentru ca o persoana cu varsta intre 49-53 de ani sa beneficieze de pensie de invaliditate trebuie sa aiba un stagiu de cotizare la pensie de 23 de ani.

2. - Nu este obligatoriu sa aiba 90 de zile de concediu medical.
- Poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicul expert va hotari asta.

3. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

4. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

5. Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.