Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... conditiile iesirii la pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

conditiile iesirii la pensie de boala

Sotul meu are 50 ani, , iar dupa o zi de efectuare a preavizului, s-a internat in spital pentru ca avea o rana la picior, foarte urata, care a dus mai apoi la amputarea unei jumatati din laba piciorului.Pe 5 noiembrie se vor implinii 90 zile de cand se afla internat in spital, deoarece rana se vindeca foarte greu.Mentionez ca sufera de diabet complicat, insotit de arteriopatie diabetica, retinopatie diabatica obliteranta(cu un ochi nu mai vede deloc).
As vrea sa primesc o informatie legala, in ce conditii poate iesii la pensie de boala si cum se va rezolva cu preavizul.
Incadrarea sau neincadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de către medicul specialist care asigura asistenta medicala. Procedura de incadrare in grade de invaliditate este reglementata in cap. C din Ordinul nr. 340/2001, capitol din care redau primul articol al primei sectiuni.

I. Referitor la încadrarea în grade de invaliditate şi circuitul documentaţiei medicale
1. In vederea pensionării de invaliditate medicul primar si, în lipsa acestuia, medicul specialist, pentru afecţiunea principal invalidanta, care asigura asistenta medicală a bolnavului, atunci când apreciază ca starea de sănătate a acestuia nu ii permite reluarea activităţii profesionale, în limitele maxime de concediu medical prevăzut de lege, cu toate tratamentele medicale recuperatorii aplicate, propune pensionarea de invaliditate, cerând în acest sens avizul cabinetului de expertiza medicală şi recuperare a capacităţii de munca.
Propunerea la pensionare poate fi solicitată încă din primele zile de boala, în cazul afecţiunilor fără potenţial recuperator.

In legatura cu preavizul va va raspunde domnul Valeriu Tudor care cunoaste domeniul "dreptul muncii" mult mai bine decat mine.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Conform Codului muncii, art.73 (3), In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).
2. Adica, dupa ce i se termina perioada de concediu medical isi reia efectuarea preavizului de acolo de unde a ramas.
3. Daca va fi pensionat medical atunci ii va inceta CIM cu art.56d si nu mai efectueaza preavizul.