Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIZARE TESA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIZARE TESA

Care sunt modalitatile de salarizare pentru personalul TESA?
Exista vreo modalitate ca personalul TESA dintr-o intreprindere sa fie platit in cote procentuale la realizarile cifrei de afaceri?
Multumesc
Se face act aditional la c.i.m. de modificare a salariului ...astfel :
1. incepand cu data de ... salariul va fi de ...
2. incepand cu data de ..... se acorda salariatului urmatoarele :
- un bonus de ...% la salariu de baza , daca .....
- un bonus de .... % la salariu de baza , daca .....
etc.
dragosmusat ,

Nu poate modifica angajatorul unilateral,fara acordul angajatului salariile de incadrare negociate din cim.Ceea ce poate in schimb sa faca angajatorul este sa modifice sistemul de salarizare pt. personalul TESA,de la forma in regie care banuiesc ca se foloseste in prezent,la forma de salarizare in acord,functie de realizarea lunara efectiva a cifrei de afaceri a firmei fata de cifra planificata.Concret,se stabileste un coeficient de acord /firma , lunar ,rezultat prin raportarea realizatului la estimat,care sa nu depaseasca 100% si care se aplica mai apoi la salariul lunar al fiecarui angajat.
De precizat,ca angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară.indiferent de cat ar rezulta din calcul corectia lunara a salariului datorita aplicarii coeficientului .
Toate aceste reglementari vor trebui consemnate in Regulamentul Intern si aduse la cunostinta angajatilor.
Exemplu: cifra de afaceri estimata pt. luna martie 55000lei;cifra de afaceri realizata 50000
Coeficient de acord:50000/55000=91%
Daca un angajat TESA are un salariu de 1500lei,atunci pt. martie va avea un realizat de 91%,adica1500x91%=1365lei
ContSters136493, utilizator