Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... In ce temei legal se suspenda raportul de serviciu?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

In ce temei legal se suspenda raportul de serviciu?

Buna ziua,
Spuneti-mi, va rog, in baza carei legislatii pot suspenda raportul de serviciu a unui functionar public, la cererea acestuia de concediu fara plata, pentru interese personale?
Va multumesc!
Legea nr. 188/1999 coroborata cu Legea nr. 53/2003.
art.153 din Codul muncii.
avand in vedere ca art.95 alin.(2) din Legea 188, referitor la suspendarea raportului din interes personal legitim, a fost abrogat, art 117 din Legea 188 permite completarea statului cu dispozitiile legislatiei muncii, in acest caz.
Legea 188 /1999 statutul functionarilor publici

Art.95
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani.
nu mai constituie temei legal art.95 alin.(2) datorita art.V din Legea nr.140/2010.
asa ca se merge pe Codul muncii art.153
Din pacate, art.95 alin.2 din Legea nr.188/1999 este inca in vigoare ... art.V invocat de dvs a abrogat modificarile aduse Legii prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 105/2009 ... abrogandu-se modificarile aduse , articolul a revenit la forma sa dinaintea modificarii aduse de aceasta OUG.