Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenintare proprietari/plangere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenintare proprietari/plangere

Buna ziua!

Am o problema si v-as multumi din suflet daca m-ati ajuta cu un sfat in acest domeniu.
Vara trecuta m-am mutat intr-un apartament inchiriat. Acolo era alta fata, care incheiase contract de inchiriere cu proprietarii. Mie nu mi s-a cerut contract, iar contractul incheiat de ea cu ei nu l-am vazut niciodata, in consecinta nu stiu daca este inregistrat undeva sau nu. In momentul cand m-am mutat, am achitat o garantie( 170 euro- jumatate din garantia pt aprt.). Nu am fost niciodata anuntata de nici o alta conditie, nu au cerut contract cu mine, doar mi-au cerut copie dupa buletin. Nu am figurat nicaieri din punct de vedere legal, nici nu am vazut vreo chitanta pe durata sederii mele acolo pentru chirie/garantie, apaream doar ca o persoana in plus la intretinere. In buletin figureaza in continuare adresa mea de dinainte de a ma muta acolo, adresa unde locuiesc doar parintii mei acum.

In urma cu 3 saptamani m-am mutat din cauza colegei cu care era imposibil de locuit din toate punctele de vedere ( personalitate execrabila, cu tulburari comportamentale, pb grave cu igiena& curatenia in casa, caine care latra zi si noapte), lucru pe care i l-am demonstrat si proprietarilor prin poze si dovezi.

Utilitatile erau platite, cu exceptia celor care nu venisera inca, la momentul plecarii mele.

Am anuntat proprietarii cu 2 saptamani inainte, nu au obiectat nimic, apartamentul l-am lasat in perfecta stare, apoi cand m-am mutat m-am vazut, le-am dat cheile si am ramas ca intretinerea sa fie platita din acea garantie de 170 euro pe care o achitasem. Deci mutarea fusese practic incheiata, nici nu credeam ca voi mai auzi de ei, avand in vedere ca nu am cerut restul banilor din garantie dupa plata facturilor.

Dar azi m-au sunat si mi-au zis ca vrea sa plece si fosta colega de apart. M-au amenintat ca daca nu platesc in cateva zile cheltuielile de intretinere ramase, imi vor face plangere la politie. Ei sustin ca in contract era specificat ca, in cazul in care chiriasul pleaca mai repede de un an se 'pierde' garantia, dar eu nu am semnat niciodata acel contract, nici macar nu l-am vazut, nu mi l-a aratat nimeni, nu mi s-au mentionat niciodata clauzele si conditiile din el. Cand am incercat sa explic situatia si faptul ca mie nu mi s-a adus la cunostinta contractul respectiv pana in momentul asta , nici nu au vrut sa auda, mi-au spus ca sunt ocupati si trebuie sa inchida, si mi-au dat ultimatum: ori platesc zilele astea, ori ma reclama la politie.

Au dreptul sa depuna plangere? Ce ar fi de facut?
Am motive de ingrijorare?

Astept raspunsul dvs. , m-ar ajuta foarte mult pt a ma linisti.
Va multumesc anticipat!

Cu stima,
Delia
DeliaL, utilizator
Daca nu ati incheiat cu proprietarii nici un contract de inchiriere, atunci legal nu va pot obliga sa platiti nimic.

Teoretic,conform Legii Fundamentale ,accesul la justitie este liber oricarui cetatean,astfel incat oricine poate investi instanta de judecata de solutioneze o plangere care nu a fost solutionata amiabil
Revine sarcina reclamantului sa dovedesca temeinicia aspectelor si motivelor invocate in plangere
In situatia concreta in care proprietarii nu detin cu dvs incheiat contract de locatiune,
eventuala actionare in instanta nu garanteaza solutie favorabila acestora
La momentul predarii garantiei ati incheiat dovada cu proprietarii apartamentului?
1. Proprietarii nu sunt in masura sa va faca plagere penala, avand in vedere ca ei au evazionat statul, prin neplata impozitului aferent sumelor achitate de dvs.
2. In cazul in care insista cu telefonele, le spuneti ca ati discutat cu un avocat si acesta va comunicat ca ei pot avea pretentii doar de la persona cu care au incheiat contract de inchiriere (vezi comentariul dlui. avocat)
3. Nu aveti motive de ingrijorare, abuzul lor de putere este doar un santaj emotional.
-Multumesc doamnei avocat Florea pentru raspuns.
Nu, eu nu am incheiat nimic cu ei, si cu toate acestea imi cer bani si ma ameninta cu politia pt contractul incheiat de altcineva, care nu mi s-a adus la cunostinta, pe motiv ca am locuit si eu in acelasi apart.-

Birou_de_Mediator a scris:

1. Proprietarii nu sunt in masura sa va faca plagere penala, avand in vedere ca ei au evazionat statul, prin neplata impozitului aferent sumelor achitate de dvs.
2. In cazul in care insista cu telefonele, le spuneti ca ati discutat cu un avocat si acesta va comunicat ca ei pot avea pretentii doar de la persona cu care au incheiat contract de inchiriere (vezi comentariul dlui. avocat)
3. Nu aveti motive de ingrijorare, abuzul lor de putere este doar un santaj emotional.

Va multumesc frumos pentru raspuns!

Am aflat ca sunt insi cu pozitii destul de importante, sper sa nu faca cine stie ce smecherii... In plus am vazut pe internet ca au mai multe dosare intentate impotriva a diverse persoane.
La telefon m-au intimidat foarte mult, au pus problema: platesti acum, ori la politie cu tine.
Iar in cazul in care demareaza ceva, citatiile s-ar duce pe adresa mea din alt oras, unde parintii mei nu locuiesc in permanenta si nici nu as afla de ele la timp, plus ca la vederea acestor citatii s-ar tulbura foarte tare.

Ce ma sfatuiti sa fac, in contextul in care nu vor sa auda situatia reala, ca eu nu am nici o legatura cu acel contract, si continua sa ma ameninte cu plangere la politie?

ynocentta a scris:

Teoretic,conform Legii Fundamentale ,accesul la justitie este liber oricarui cetatean,astfel incat oricine poate investi instanta de judecata de solutioneze o plangere care nu a fost solutionata amiabil
Revine sarcina reclamantului sa dovedesca temeinicia aspectelor si motivelor invocate in plangere
In situatia concreta in care proprietarii nu detin cu dvs incheiat contract de locatiune,
eventuala actionare in instanta nu garanteaza solutie favorabila acestora
La momentul predarii garantiei ati incheiat dovada cu proprietarii apartamentului?

Nu am incheiat absolut nici un act cu ei, nu mi-au cerut. I-am dat banii in mana individei care avea contract cu ei. Proprietarii i-am vazut la vreo luna si nu mi-au spus nimic legat de chirie/ conditii.
Vorbisem cu unul dintre proprietari(sotia) si niciodata nu a obiectat nimic, nici cand ne-am vazut sa ii dau cheile. Acum, la 3 saptamani dupa, au luat-o razna amandoi pt ca pleaca si individa din cauza careia m-am mutat eu din apartament si se razbuna pe mine, desi eu am fost corecta cu ei. Vor sa le dau pe langa cei 170 euro platiti deja, cam inca pe atat pentru facturile ramase.

DeliaL, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~