avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

M-am angajat in februarie 2003. Angajatorul a tot rupt contractele individuale de munca pana la 1 iunie 2003, cand a l-a inregistrat in sfarsit. Am nascut pe 8 ian. 2004. Pot recupera pe cale legala (proces) acea perioada ante-semnare contract si sa-mi reintragesc stagiul de cotizare de 10 luni? Mentionez ca in acea perioada eu am semnat multe contracte de colaborare cu furnizorii in numele firmei, contracte ce au stampila firmei.
Multumesc.
zahanio@hotmail.com
Mesaj pentru Zahanio,
Puteti formula o actiune la Tribunalul Muncii princare sa solicitati obligarea angajatorului sa va incheie contract individual de munca incepand cu data la care ati inceput activitatea pe perioada nedeterminata.Daca ati desfasurat activitate,se presupune ca intre dvs si angajator a existat un contract de munca incheiat verbal,insa angajatorul nu si-a indeplinit obligatia legala de a incheia contractul in forma scrisa.Puteti folosi ca probe inscrisurile de care ati amintit si altele,condica de prezenta ,state de plata etc dar si martori.In practica asemenea cereri au fost admise fara problme.Succes!(Crimar).

zahanio a scris:
>M-am angajat in februarie 2003. Angajatorul a tot rupt contractele individuale de munca pana la 1 iunie 2003, cand a l-a inregistrat in sfarsit. Am nascut pe 8 ian. 2004. Pot recupera pe cale legala (proces) acea perioada ante-semnare contract si sa-mi reintragesc stagiul de cotizare de 10 luni? Mentionez ca in acea perioada eu am semnat multe contracte de colaborare cu furnizorii in numele firmei, contracte ce au stampila firmei.
>Multumesc.
>zahanio@hotmail.com


Exista Tribunalul Muncii??? unde????
Puteti obtine o hotarare prin care sa-l obligati pe angajator la inscrierea in cartea de munca a datei la care ati fost angajata in schimb cu stadiul de cotizare nu cred ca se mai poate face ceva.


>M-am angajat in februarie 2003. Angajatorul a tot rupt contractele individuale de munca pana la 1 iunie 2003, cand a l-a inregistrat in sfarsit. Am nascut pe 8 ian. 2004. Pot recupera pe cale legala (proces) acea perioada ante-semnare contract si sa-mi reintragesc stagiul de cotizare de 10 luni? Mentionez ca in acea perioada eu am semnat multe contracte de colaborare cu furnizorii in numele firmei, contracte ce au stampila firmei.
>Multumesc.
>zahanio@hotmail.com

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionarii ContSters220737 ContSters220737 Buna seara.Vin cu rugamintea de a ma ajuta in problema pensionarii mele.Sant nascut in 19 iunie 1955.Am lucrat in perioada 6 Ian.1973-30 Iun.1990si 4 Iul ... (vezi toată discuția)
Proces civil MMihaela0105 MMihaela0105 Buna ziua. Numele meu este Mihaela si recent am primit o citatie prin care fostul furnizor de servicii de internet ma dat in judecata deoarece nu am dorit sa ... (vezi toată discuția)
Pensionare maryan52 maryan52 mi s-a comunicat ca mi se desface contractul de munca pentru implinirea varstei de pensionare, data nasterii 24.noiembrie.1952;incepand cu data de 15 ianuarie ... (vezi toată discuția)