Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

mi s-a comunicat ca mi se desface contractul de munca pentru implinirea varstei de pensionare, data nasterii 24.noiembrie.1952;incepand cu data de 15 ianuarie 2014; deci din 16.ian.2014 nu voi mai activa la locul de munca; am inteles ca stau acasa din 16.ian.ac. si ca voi primi pensia cand se fac actele la oficiul de pensii; nu este legal sa fiu tinuta in activitate pana primesc decizia de pensionare?
Conform Legii nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii, o femeie nascuta in noiembrie 1952 a implinit varsta standard de pensionare in februarie 2012.

ART. 52
Pensia pentru limită de vârstă se cuvine persoanelor care îndeplinesc, cumulativ, la data pensionării, condiţiile privind vârsta standard de pensionare şi stagiul minim de cotizare sau în specialitate, după caz, prevăzute de prezenta lege.

Deci, la data de 24 februarie 2012 ar fi trebuit sa inceteze de drept contractul dvs. de munca, iar dvs. trebuia sa depuneti dosarul de pensie incepand cu aceeasi data, urmand ca ulterior sa primiti decizia de pensionare si pensia.
Nu ati facut acest lucru, ati ramas angajata, iar angajatorul nu a urmarit (cum ar fi trebuit) situatia angajatilor pensionabili.
Pacat, pentru ca in toata aceasta perioada ati fi putut cumula pensia cu salariul, daca angajatorul era de acord sa va mentina angajata in continuare.

Codul muncii prevede incetarea de drept a contractului individual de munca la data indeplinirii conditiilor de pensionare numai in cazul pensiei limita de varsta.

ART. 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
....
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare;......

Cum contractul de munca trebuia sa fi incetat de aproape doi ani, angajatorul nu are nici un motiv sa va mentina contractul pana primiti decizia de pensie.
Chiar ar fi bine sa depuneti cat de repede dosarul la casa de pensii, pentru ca veti primi pensia doar de la data depunerii dosarului.