avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Infiintare firma direct platitoare tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Infiintare firma direct platitoare tva?

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog daca se poate infiinta un SRL si inregistrat ca platitor TVA fara a atinge pragul de 35000 euro? Am nevoie de asa ceva pentru inscrierea in ROI
Cel mai recent răspuns: mirceabescu , utilizator 14:02, 11 Aprilie 2012
Dupa infiintarea firmei trebuie sa indepliniti niste formalitati la AF pentru a deveni platitoare de TVA.
Ultima modificare: Marți, 10 Aprilie 2012
George Moraru, Consultant fiscal
Imi puteti detalia "niste" ?
''Niste" formalitati insemna depunerea la AF a urmatoarelor acte:
1.Anexa la D010
2.Cazier fiscal.
3.Copii dupa certificatul de inmatriculare si CI.
4.Copie dupa contractul de comodat sau de inchiriere al sediului social.
Apoi asteptati vizita inspectorilor ANAF care sa certifice ceea ce ati declarat. Teoretic vizita s-ar face in 3 zile dar uneori se prelungeste asteptarea destul de multisor.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Platitor sau neplatitor tva? ramo1305 ramo1305 Buna ziua! Am deschis o microintreprindere cu domeniul de activitate comert cu ridicata al altor masini si echipamente, si am ales sa nu fiu platitor de TVA. ... (vezi toată discuția)
Problema inregistrare ca platitor de tva ciprian01 ciprian01 Va salut. Am infiintat in iunie o microintreprindere SRL si, pentru a ma inregistra ca platitor de TVA, a trebuit sa depun o cerere, impreuna cu o serie de ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii transport intern si international prest prest Buna ziua. Vreau sa infiintez o firma care are ca obiect de activitate,transportul de bunuri intern si international. O sa inchei un contract de prestari ... (vezi toată discuția)