Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Infiintare firma direct platitoare tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Infiintare firma direct platitoare tva?

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog daca se poate infiinta un SRL si inregistrat ca platitor TVA fara a atinge pragul de 35000 euro? Am nevoie de asa ceva pentru inscrierea in ROI
Dupa infiintarea firmei trebuie sa indepliniti niste formalitati la AF pentru a deveni platitoare de TVA.
George Moraru, Consultant fiscal
Imi puteti detalia "niste" ?
''Niste" formalitati insemna depunerea la AF a urmatoarelor acte:
1.Anexa la D010
2.Cazier fiscal.
3.Copii dupa certificatul de inmatriculare si CI.
4.Copie dupa contractul de comodat sau de inchiriere al sediului social.
Apoi asteptati vizita inspectorilor ANAF care sa certifice ceea ce ati declarat. Teoretic vizita s-ar face in 3 zile dar uneori se prelungeste asteptarea destul de multisor.
Multumesc