avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pensionar angajat la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pensionar angajat la bloc

Buna seara,

sunt administrator de bloc, vreau sa angajez un pensionar ca om de serviciu. Este pensionat la limita de varsta, cod N10. In 230/2007 spune ca-i musai angajare cu CIM, dar din "Ghidul Asociatiilor de Proprietari" de pe situl ANAf reiese ca-l pot angaja si cu Conventie Civila. E corect?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 12:00, 11 Aprilie 2012
Nu, nu e corect.
Tot ce se presteaza permanent, are o frecventa determinata, se considera activitate dependenta si se angajeaza cu CIM cu timp partial de lucru.

Conventia civila i-ati putea face daca l-ati chema o data pe luna sa spele holurile......
Cei care presteaza ocazional nu sunt zilieri? Despre zilieri se face vorbire separat in "ghid", la punctul 3.3.
Nu se pune problema de zilieri la asociatie.
Acestia lucreaza in agricultura sau constructii, li se da de lucru daca angajatorul are nevoie de lucratori si cand are nevoie, in perioade specifice de activitate de productie.
Am inteles.
Este ok sa-l angajam cu CIM, d.p.d.v. al faptului ca e pensionar, nu-i afecteaza in vreun fel cuantumul pensiei?
Sunt pareri divergente in Comitet si vreau sa ma lamuresc.
Multumesc!
Daca este pensionat la limita de varsta, nu ii afecteaza deloc cuantumul pensiei. S-o manance sanatos si cu putere de munca in continuare! :)

Alte discuții în legătură

Conventie civila standan54 standan54 Este valabila conventia civila pentru Asociatiile de proprietari? (vezi toată discuția)
Declaratia 112 pentru asociatii de proprietari marryradu marryradu Cum declar in decl 112 zilierii? Daca am si administratorul pun suma impozitelor pe 1 singura decl 112 sau fac pt fiecare decl 112? Daca am depus pe 10.08 decl ... (vezi toată discuția)
Codul muncii Stanciut Stanciut O asociatie de proprietari poate angaja personal cu conventie ? (vezi toată discuția)