Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pensionar angajat la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pensionar angajat la bloc

Buna seara,

sunt administrator de bloc, vreau sa angajez un pensionar ca om de serviciu. Este pensionat la limita de varsta, cod N10. In 230/2007 spune ca-i musai angajare cu CIM, dar din "Ghidul Asociatiilor de Proprietari" de pe situl ANAf reiese ca-l pot angaja si cu Conventie Civila. E corect?

Multumesc!
Nu, nu e corect.
Tot ce se presteaza permanent, are o frecventa determinata, se considera activitate dependenta si se angajeaza cu CIM cu timp partial de lucru.

Conventia civila i-ati putea face daca l-ati chema o data pe luna sa spele holurile......
Cei care presteaza ocazional nu sunt zilieri? Despre zilieri se face vorbire separat in "ghid", la punctul 3.3.
Nu se pune problema de zilieri la asociatie.
Acestia lucreaza in agricultura sau constructii, li se da de lucru daca angajatorul are nevoie de lucratori si cand are nevoie, in perioade specifice de activitate de productie.
Am inteles.
Este ok sa-l angajam cu CIM, d.p.d.v. al faptului ca e pensionar, nu-i afecteaza in vreun fel cuantumul pensiei?
Sunt pareri divergente in Comitet si vreau sa ma lamuresc.
Multumesc!
Daca este pensionat la limita de varsta, nu ii afecteaza deloc cuantumul pensiei. S-o manance sanatos si cu putere de munca in continuare! :)