Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pensionar angajat la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pensionar angajat la bloc

Buna seara,

sunt administrator de bloc, vreau sa angajez un pensionar ca om de serviciu. Este pensionat la limita de varsta, cod N10. In 230/2007 spune ca-i musai angajare cu CIM, dar din "Ghidul Asociatiilor de Proprietari" de pe situl ANAf reiese ca-l pot angaja si cu Conventie Civila. E corect?

Multumesc!
Asa cum s-a explicat si mai sus administratorul nu poate fi considerat "zilier". Asociatia poate lucra cu zilieri pentru unele activitati temporare: o curatenie generala, saparea unui sant, desfundarea unei base..., dar nu administratorul.
Administratorul poate avea un program de 1-2 ore pe saptamana pentru incasari, de exemplu. Dar aceasta se repeta permanent si-atunci nu mai este ocazional. Apoi, in afara incasarilor, administratorul este la dispozitia asociatiei 24 de ore din 24, ca daca apare o avarie nu o sa stea acasa pana sapatamana viitoare cand are program la asociatie.

Unui pensionar de limita de varsta i se poate recalcula pensia anual, la cerere, de catre casa de pensii si i se mareste cuantumul pensiei in plata, daca a realizat venituri pe baza unui CIM in anul care s-a incheiat. Asa ca-i afecteaza pensia dar pozitiv!