avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit trim I
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit trim I

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca la calculul imp pe profit trim I, inainte de validare se trece si pierderea fiscala din aniul anterior din D101?
Un exemplu concret: pierdere 2011 din D101 - 43770 si inainte de validare imp pe profit trim I am profit brut 7642. Trec pierderea din anul precedent si validez impozitul sau se regleaza aceasta pierdere numai la sf de an prin D101?

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: dissy , utilizator 11:18, 12 Aprilie 2012
Da. Cand calculati in registrul de evidenta fiscala impozitul aferent trimestrului I 2012, tineti cont si de pierderea din exercitiile precedente care trebuie recuperata.
Tineti cont de aceste pierderi anterioare la calculul din fiecare trimestru pentru ca acest calcul de fiecare data il veti face cumulat de la inceputul anului.
deci profit brut de 7642-pierdere 43770*16%= -5780 pierdere trim I 2012?

Multumesc frumos pt promptitudine dl. Neagu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul profit 2010 Lavinika Lavinika va rog sa ma ajute cineva: am urmatoarea situatie: Dec 2009 profit Trim 1,2,3 pierdere, am declarat si platit imp. minim 1075lei/luna, total 3225 Lei. Trim ... (vezi toată discuția)
Impozit profit trim.ii cateldestept cateldestept In primul trimestru am pierdere fiscala: -8000 lei La sfarsitul trimestrului II am pierdere fiscala cumulata, de la inceputul anului: -300 lei Rezulta ca ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pe profit gabihob gabihob O firma s-a inregistrat cu pierdere in anul 2011, pe care a inregistrat-o pe contul 117 in luna ianuarie 2012. In cursul anului 2012, atat in trimestrul I cat ... (vezi toată discuția)