Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit trim I
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit trim I

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca la calculul imp pe profit trim I, inainte de validare se trece si pierderea fiscala din aniul anterior din D101?
Un exemplu concret: pierdere 2011 din D101 - 43770 si inainte de validare imp pe profit trim I am profit brut 7642. Trec pierderea din anul precedent si validez impozitul sau se regleaza aceasta pierdere numai la sf de an prin D101?

Multumesc frumos.
Da. Cand calculati in registrul de evidenta fiscala impozitul aferent trimestrului I 2012, tineti cont si de pierderea din exercitiile precedente care trebuie recuperata.
Tineti cont de aceste pierderi anterioare la calculul din fiecare trimestru pentru ca acest calcul de fiecare data il veti face cumulat de la inceputul anului.
deci profit brut de 7642-pierdere 43770*16%= -5780 pierdere trim I 2012?

Multumesc frumos pt promptitudine dl. Neagu