Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exista sanse sa castig in recurs daca plangerea a fost ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exista sanse sa castig in recurs daca plangerea a fost respinsa ca tardiv formulata?

Am depus o contestatie pentru oa amenda emisa de ANAF, insa din pacate nu am reusit sa respect termenul legal de 15 zile, astfel incat plangerea a fost respinsa pe motivul tardivitatii fara a se mai analiza cauza in fond.
Intrebarea mea este daca depun recurs in termenul de 15 zile de la comunicare (data cand am primit prin posta comunicarea), se va trece peste exceptia tardivitatii din primul proces sau se va da aceeasi solutie?
Se va da aceeasi solutie.
Va multumesc pentru raspuns.
Nimeni nu va opreste sa incercati.
Exista la dosar dovada comunicarii amenzii de la ANAF sau ati semnat dvs. PV personal, si ati contestat-o dupa termen?
PV a fost intocmit in lipsa si predat personal dupa vreo 2 luni pentru care din pacate am semnat si am plecat imediat din tara deci intarzierea in contestare a fost evidenta. Acum speram ca daca recursul il intocmesc in termen, sa nu se mai aplice intarzierea plangerii initiale pe fond avand sanse mari sa castig.
Mda. Oricum puteti face recurs, nu va impiedica nimeni.
Poate veti urma calea contestatiei la executare apoi.