Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea

Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati.
Daca tatal moare,dupa care si mama moare copii nu mai au dreptul la succesiune.
Copiii au dreptul la succesiune atît după mamă, cît şi după tată. Trebuie doar să nu fie nedemni şi să accepte succesiunea în termenul de 6 luni. Ei înlătură de la succesiune orice alte rude, cu excepţia legatarilor - în măsura în care legatul nu le încalcă rezerva succesorală.

Liviu S.Bordaş