Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... la vama cu masina firmei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

la vama cu masina firmei

Buna ziua
Sunt asociat unic al unei firme si am o masina cumparata pe numele firmei .
Daca vreu sa ies din tara cu masina la vama imi trebuie procura sau nu?
Va multumesc

Eu zic ca nu aveti nevoie de procura facuta la notar, este suficient sa va faceti dvs. o imputernicire pentru a folosi masina marca .... cu nr. de inmatriculare .... data de dvs. in calitate de reprezentant legal al firmei X cu datele de identificare (Nr. Reg. Comertului, CUI, sediu); o semnati, stampilati si treceti datele din CI sau pasaport, ruta si perioada in care veti lipsi din tara.

Nu va puteti face singur procura ... Luati la dvs. un certificat constatator prin care sa dovediti sa sunteti asociat unic in societatea care detine autovehiculul.
prin act notarial, firma da masina persoanei fizice sa iesiti cu ea afara , se specifica in actul notarial destinatia,tara,actul sa il faceti pe aproape 2 ani ca poate mai iesiti, banii tot ii dati,succes
Procura notariala este, desigur, valabila insa e o cheltuiala inutila in acest caz.