Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Informare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Informare

Am lucrat la o firma de constructii si in perioada de proba mi s-a desfacut contractul de munca fara sa mi se dea vre-o explicatie. Cand am mers la firma sa-mi ridic drepturile salariale ( lichidarea) am ramas blocata deoarece lichidarea mi s-a dat la salariul din cartea de munca nu cel pe care l-am negaciat ca salariu net. Explicatia a fost ca asa este politica firmei lucru ce nu mi s-a comunicat la angajare. Intrebare Au voie firmele sa faca asa? daca nu spuneti ce trebuie sa fac?
Buna ziua !
Sa inteleg ca sunteti nemultumit ca nu vi s-a dat salariul "la negru" pe care l-ati negociat #-o ... asa ca ... sa fiti sigur ca firma a procedat legal ( nu si corect/moral) !
Paste fericit !
Este dreptul lor sa faca asa ceva, avand in vedere ca acel salariu nu figureaza prevazut in c.i.m. incheiat cu acest angajator ... va fi foarte greu de obtinut asa ceva in lipsa unui document scris.