Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata se opereaza in Revisal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata se opereaza in Revisal?

Doresc sa stiu daca concediul fara plata acordat salariatilor se opereaza in Revisal.
Mentionez ca se acorda 15 zile/luna concediu fara plata prin rotatie-din cauza lipsei de comenzi.
In contractul lor de munca sau in Regulamentul intern nu este specificat nimic in acest sens, deci nu consider ca aceste zile sunt considerate ca si suspendari pentru ale opera in Revisal ( conform art. 3 din HG 500/2011)
Va rog sa-mi spuneti si opinia dvs.
Va multumesc!
Paste fericit!
Buna ziua !
Se opereaza in REVISAL ....Perioada de CFP constituie suspendare a CIM, fie ca vorbim de prev art. 51 alin. (2) CM , fie ca este vorba de prev art. 54 CM ....
Paste fericit !
Nu este obligatorie c.i.m. ca urmare a acordarii unui CFP ... daca se decide de catre angajator suspendarea , atunci aceasta se opereaza in REVISAL.
Buna ziua, va rog sa detaliati acest raspuns: 'NU este obligatorie suspendarea CIM ca urmare a acordarii unui CFP... daca se decide de catre angajator suspendarea , atunci aceasta se opereaza in REVISAL.' Din ce am studiat ( e adevarat ca nu am intrebat si la ITM), orice concediu fara plata suspenda CIM si tb inregistrat in Revisal.
Art.54 C.mun. prevede ca : Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Asadar , textul de lege nu staueaza obligativitatea suspendarii c.i.m. in cazul acordariii unui CFP ... articolul este reglementat de o norma dispozitiva de la care partile pot deroga ... angajatorul are posibilitatea si nu obligativitatea de a suspenda un c.i.m. in cazul in care aproba un CFP.