Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizatie de constructie pentru un hol intr-o casa ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizatie de constructie pentru un hol intr-o casa mostenita

am mostenit o casa in urma unui deces.
fostul proprietar a construit acum 5-6 ani o anexa (un hol) fara autorizatie.
eu ca nou proprietar ar trebui sa obtin o autorizatie pt acest hol ?
Daca nu va intreaba nimeni de sanatate,nu este necesara o autorizatie pentru acel hol.
Daca doriti sa o intabulati(sau sa o puneti garantie),atunci solicitati Certif. de urbanism pentru intrare in legalitate,contactati un proiectant si va face documentatia necesara obtinerii AC.
Trebuie sa dovediti ca holul este construit cu mai mult de doi ani in urma ca sa nu va amendeze.
si cum pot dovedi ca afost facut acum 2 ani?
eu chiar vreau sa mansardez aceasta casa.e posibil sa obtin autorizatia pt mansarda fara cea pentru hol?:)
Nu faceti vorbire despre hol,solicitati un certificat de urbanism pentru "Construire hol si mansardare cladire existenta"(ca si cum holul nu este construit) si contactati un proiectant autorizat pentru intocmirea DTAC-ului-un arhitect PFA sau un SRl.Ei stiu mult mai bine cum trebuie facut.Succes.
Este vorba de o cerere de "extindere " la construcţia existentă, ) şi acest lucru este mai simplu de realizat.